Atatürk Üniversitesi
Paylaş

“YENİ YÖK” VİZYONUNDA ÜNİVERSİTELER
KENDİ MİSYONLARINA ODAKLANIYOR

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından YÖK Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ve sohbet havasında geçen ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Çomaklı, Erzurum’un yetiştirdiği önemli bilim insanlarından, eski mevkidaşı Prof. Dr. Yaylalı’nın YÖK Üyeliğine seçilmesinin gurur verici olduğunu dile getirdi.

“Yeni YÖK Vizyonu, Yükseköğretim Sisteminin Gelişmesi Bakımından Büyük Önem Taşıyor”

Yükseköğretim Kurulunun, “Yeni YÖK” isimlendirmesiyle yükseköğretim sisteminde son yıllarda “sessiz devrim” niteliğinde adımlar attığını belirten Rektör Çomaklı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç öncülüğünde bu yeni yaklaşımla uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi adına çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü aktardı.

Yükseköğretim Kurulunun yaptığı bu çalışmaların, yükseköğretim sisteminin gelişmesi bakımından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Rektör Çomaklı gelişmelerin, yükseköğretimi stratejik bir bakışla ele alarak bu perspektifle yapısal ve yönetsel değişimi gerçekleştirdiğini söyledi. Yükseköğretim sisteminin niteliği, ihtiyaçları, büyüklüğü ve mevcut sorunları dikkate alındığında, planlı bir değişim yönetiminin uyguladığını belirten Çomaklı, bu yönde gerçekleşen dönüşümün üniversitelerin kendi misyonlarına odaklanıp geleceğe daha rahat bir şekilde hazırlanmasına imkân tanıdığını dile getirdi.

Erzurum yükseköğretimine hakim bir bilim insanının YÖK üyesi olmasının kendileri için oldukça önemli olduğunu aktaran Rektör Çomaklı, ziyaretinden dolayı Prof. Dr. Muammer Yaylalı’ya teşekkür ederek görevinde başarılar diledi.

“Yeni Nesil Üniversite Tasarım Ve Dönüşüm Projesi Birçok Açıdan Örnek Teşkil Ediyor”

Misafirperverliğinden dolayı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür eden Prof. Dr. Yaylalı, Türkiye’de yükseköğretimin, temel bir mesele olmasına rağmen doğru bir zeminde ele alınmadığını ancak son yıllarda Dünyada ve ülkemizde yükseköğretim alanındaki gelişmelerin, bu meseleyi yeniden ve gelecek odaklı bir yaklaşımla ele aldığını vurguladı.

Yükseköğretim sistemini, dünya ve Türkiye gerçekleri ışığında yeniden yapılandırmak ve geleceğe hazırlamak için çalışmalara hız verildiğini kaydeden Yaylalı, Yükseköğretim sisteminin yapılandırılması ve geleceğe hazırlanmasında, bilimin evrensel niteliğinin yanında, Türkiye’nin önceliklerine odaklanmış, çok boyutlu, uzun vadeli ve kurumsal bakışı ve sürekliliği yansıtan temel bir stratejinin belirlendiğini ve bu hedef doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Kendisinde, yükseköğretimde başlatılan değişime yönelik yüksek bir inancın var olduğunu aktaran Prof. Dr. Yaylalı, Atatürk Üniversitesinin başlattığı Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin birçok açıdan örnek teşkil ettiğini belirtti. Bu projenin, Yeni YÖK vizyonuna uygun bir şekilde devam ettiğini aktaran Yaylalı, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı öncülüğünde yürütülen dönüşümün üniversiteye yeni bir yol haritası çizdiğini ifade etti.

Atatürk Üniversitesinde başlatılan bu dönüşümün gözle görülür değişiklikleri de beraberinde getirdiğini vurgulayan YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı, ülke yükseköğretimine katkılarından dolayı Rektör Çomaklı ve ekibine teşekkür ederek başarılarının devamını diledi.

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ