Atatürk Üniversitesi

DOĞU ANADOLU GÖZLEMEVİ (DAG) PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin 2023 vizyon projelerinden, en büyük temel bilim yatırımı olan "Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulumu tüm hızıyla devam ediyor.

Ülkemizin bilim ve teknolojisine büyük katkıda bulunacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin kurulum çalışmaları, 3170 rakımlı Konaklı-Karakaya Tepesi’nde devam ediyor. DAG’ın konumu, yerleşke altyapısı ve atmosferik özellikleri nedeniyle bilim adamlarının şimdiden dikkatini çekmiş durumda...

Bugünlerde Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen       20. Ulusal Astronomi Kongresi’ne katılan çok sayıda astronom ve astrofizikçinin ortak görüşü ise DAG’ın uluslararası düzeyde büyük yankı uyandıracağı ve Dünya’nın dikkatini çekeceği yönünde... Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak; kongreye yaklaşık 200 bilim insanının katıldığını, katılımcıların ilk kez Konaklı’daki DAG yerleşkesine götürüldüğünü, burada inşaat ve proje süreci hakkında bilgi verildiğini ve Türkiye'nin en büyük ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olunacağını belirtti.

BASIN MERKEZİ

Paylaş Paylaş Paylaş